Bugun...Ezildiler vatanlarına döndü.
Tarih: 26-08-2014 08:04:20 Güncelleme: 17-09-2014 18:14:20 + -


IRAK Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün zulmünden kaçarak Batman'a gelen Ezidiler'den 80 yaşındaki Yusuf Şakir Keleş, babası Sabri Keleş'in Çanakkale Savaşı'na katıldığı için askerliğinin 4 yıldan 7 aya indirildiğini söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 26-08-2014 08:04

Ezildiler vatanlarına döndü.

Üzerinde Ay yıldızın bulunduğu bir yüzüğü elinden hiç çıkarmayan Keleş, "Türkiye'de yaşıyorduk. Babam katıldığı Çanakkale savaşında yaşadıklarını anlatıyordu. Ben o hatıralarla büyüdüm" dedi. IŞİD'ten kaçıp Türkiye'ye kaçak yollardan geçiş yapan 5 aileden oluşan 40 Ezidi, Batman'ın Beşiri İlçesi'ne bağlı Onbaşı Köyü'ne yerleşti. Üzerinde ay-yıldızlı gümüş yüzüğü ayırmayan 2 eşli 20 çocuklu 80 yaşındaki Yusuf Şakir Keleş, önce Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'ne geldiklerini belirterek, "Daha sonra akrabalarımızın bulunduğu Beşiri İlçesi'ne bağlı Onbaşı Köyü'ne yerleştik. Buraya gelmemizle birlikte savaşın korkusunu da üzerimizden attık. Bir haftadan sığındığımız bu köyde rahat bir nefes aldık. Türkiye'den hep yardım gördük. Zor günde bu ülkenin insanlarından hep yardım gördük" dedi. 

"BABAM ÇANAKKALE SAVAŞINA KATILDI"

Aslen Beşiri İlçesi'nin Hamduna (Kurukavak) Köyü'nden olduklarını anımsatan Keleş, "6 Yaşında iken bu topraklardan ayrıldık. Laleş yakınlarındaki Xanesor kasabasında yaşamımızı sürdürüyoruz. Çocukken babam anlatıyordu. Babam Sabri, Çanakkale savaşına katıldı diye 4 yıllık askerliği 7 aya indirilmişti. Çanakkale savaşının zorluğunu babam bize anlatırdı. Babam Türkiye'de askerlik yaptı. Ben ise Molla Mustafa Barzani'ye peşmergelik yaptım. 6 yaşından sonra ailece Ezidiler'in ağırlıklı olduğu Laleş bölgesine gittik. O gün, bugün oradayız, ama akrabaların bir bölümü Türkiye'de kaldı. Çocukluğumun geçtiği topraklara yıllar sonra döndüğüm için mutluyum. Mecburiyetten IŞİD'ten kaçıp buralara geldik" diye konuştu. 

"16 SAAT YÜRÜDÜK"

IŞİD çetelerinin, ailesinden 3'ü kız, 5 kadını kaçırdığını belirten 27 yaşındaki İzzet Sabri Yusuf ise, 16 saat yürüyerek sınırı geçtiklerini söyledi. Sırtında 4 yaşındaki kızı Mervan ve 5 kişilik ailesiyle savaştan kaçıp Beşiri'nin Ezidi köylerine sığınmak zorunda kaldığını anlatan Yusuf, şöyle konuştu; 

"IŞİD çeteleri Şengal bölgesindeki akrabalarımızdan 3'ü kız 5 kadını kaçırdı. Buradaki yakınlarımız bize durumu iletince araçlarımızı, evimizi ne varsa bırakıp kaçtık. Dağ yolundan Türkiye'nin yolunu tuttuk. 16 saat süreyle çocuklarıma bir damla su veremedim. Kendimizi sınıra attığımızda Roboski köylülerinin yardımını gördük. Sonra akrabalarımızın yoğunluklu olduğu Beşiri İlçesi'nin Onbaşı Köyü'ne yerleştik. Çocuklarımızı kurtardığımız için sevinçliyiz. IŞİD'in elindeki kadınlarımızın akıbetini merak ediyoruz."

"NORMALLEŞİRSE DÖNECEĞİZ"

Şexan bölgesindeki Welat Şexa kasabasında oturan 75 yaşındaki Ezidi Siso Hame Emer de, 12 çocuğuyla birlikte 10 gündür yerleştiği Beşiri'nin Onbaşı Köyü'nde korkuyu üzerinden attıklarını söyledi. Peşmerge kıyafetlerini sürekli üzerinde tuttuğunu kaydeden Ezidi Emer, "Yıllarca Peşmergelik yaptım ama IŞİD karşısında peşmergeler bizi hayal kırıklığına uğrattı. Şengal (Sincar) bölgesini Peşmergelerin IŞİD'in kontrolüne bırakacağını aklımın ucundan geçiremezdim. Hiç direnmediler. Biz de çareyi Türkiye'de bulduk. Kulağımız halen orada. Oralar normalleşirse, topraklarımıza seve seve döneriz. Çocuklarımın bir bölümü Almanya'da. Fakat biz topraklarımızı düşünüyoruz. Şengal şayet geri alınmazsa, Ezidiler de çok büyük şey kaybetmiş olur" diye konuştu.

 

Onbaşı Köyü Muhtarı Ali Kartal'ın oğlu İlyas Kartal, köylerine yerleşen Laleş'teki akrabalarına her türlü yardımı sağladıklarını söyledi.

 

Şengal ile Şexan bölgelerinden gelen Ezidiler, Batman Belediyesi'nin organizesiyle Beşiri'nin Ezidi köylerine yerleştirildi. 23 Ezidi aile Oğuz Köyüne yerleşti. Oğuz köyünde daha önce 3-4 aile yaşarken, şimdilerde 23 Ezidi ailenin de gelmesiyle birlikte Oğuz Köyü bir anda şenlendi. Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Feleknaz Uca'nın memleketi Oğuz (Şımız) Köyü'nde yaşayan Ezidi aile sayısı 23'e ulaştı. Köy sakinlerinden Selçuk Toru, Şengal ile Şexan bölgesinden toplam 100 civarında Ezidi'nin köye yerleştiğini belirterek, Batman Belediyesi'nin viraneye dönüşen köy evlerini onardığını söyledi. Boya, badana, kanalizasyon gibi altyapı hizmetleri de sunduğunu belirten Toru, bir dönem sessiz olan köylerinin şimdilerde kalabalıklaştığını, bundan da mutluluk duyduğunu kaydetti. 

 

Oğuz Köyü Muhtarı Yusuf Uca ise, kamp ve çadırlarda kalan Ezidiler'e her türlü yardımı vermeye hazır olduklarını ifade ederek, "Batman Belediyesi köyümüzdeki evin çoğunu oturulabilir hale getirdi. Belediye Başkanları'na teşekkür ediyoruz. Elektrik hatlarının yenilendiği evlerimiz artık oturabilir bir durumda. Yaklaşık 30 yıldır boş olan evlere konuk bekliyoruz" diye konuştu. 

 

Oğuz Köyü'ndeki taziye evine de sığınan Ezidiler'den 65 yaşındaki Bedil Şemo Kaso, "İki katlı taziye evinde 60 kişi kalıyoruz. Diğer evlerin onarılmasını bekliyoruz. Köyde tek sıkıntımız yeterli oranda suyun olmaması. Bunu da yetkililerin çözeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı. 
Bu haber 4834 defa okunmuştur.

Etiketler : Ezildiler

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BATMAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hamiyet Yüceses
  Hamiyet Yüceses
 • Abdullah Yüce
  Abdullah Yüce
 • Hudai Aksu
  Hudai Aksu
 • arapça
  arapça
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 1. Hamiyet Yüceses
 2. Abdullah Yüce
 3. Hudai Aksu
 4. arapça
 5. Osman Zeki Öner
 6. Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI