Bugun...


Duygu sucuka


facebook-paylasKırsaldaki Kadına Kazanç Kapısı
Tarih: 30-11-2014 01:24:00 Güncelleme: 30-11-2014 01:34:00


Yeni başlattığımız projemizin adı; kırsaldaki kadına kazanç kapısı (4k projesi). 


Bu kapsamda 2014 yılı Kasım ayının ilk haftasında, Adıyaman merkez köylerinde ağaç dikme etkinliği gerçekleştirdik.

 

Güneydoğum Derneği olarak düşünülüp önerilmiş olan bu çalışmaya Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü destek verdi, organizasyonu gerçekleştirdi. İleriye dönük umutların başlatıldığı böyle bir çalışma, ileride umutlar yeşermiş olursa, ülke genelinde yaygınlaştırılabilir.

Ağaç dikme etkinliği için ilk gittiğimiz yer Adıyaman’ın Ovakuyucak köyü oldu. 

 

Atatürk Baraj Gölü Havzasında çok fazla çıplak arazi bulunuyor. Özellikle tepeden bakıldığı zaman alabildiğine çok sayıda su kanalları ve suyu çevreleyen kahverengi bir topraktan başka görünüm yok. Yeni yeni başlamış olan ağaçlandırmalar henüz orman vasfına ulaşmadığı için uzaktan fark edilemiyor.

 

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan çevre ağaçlandırması, çam türünden diğer türlere, bilhassa meyve veren ağaçlara yönlendirilmiş bulunuyor. Badem, ceviz, Antep fıstığı, menengiç (aşısız fıstık) gibi ağaçlar dikiliyor artık. Hepsi de meyvesi son derece değerli ve pahalı olan ağaçlar bunlar.

 

Bu ağaçların 3-5 yıl içinde meyve verecek düzeye geldiği belirtiliyor. Ağaçlar büyüdükten sonra çevre köylülere, vatandaşlara meyvesinden faydalanılması için dağıtılacağını belirtiyor yetkililer.

 

Biz Güneydoğum Derneği olarak bu proje içinden bir model çıkarmaya çalıştık. Dikilecek bir kısım ağaçların sadece kadınlara verilmesini, kadınların bizzat ağaç dikiminde, yetiştirilmesinde emek harcamasını, ileride de meyvesinden kendilerinin faydalanmasını önerdik.

 

Böylece kendi ağacına daha çok sahip çıkacak, ağaç yetiştirmeyi sevecek, ağacı korumayı ilke edinecektir. Ayrıca devlet eliyle kırsaldaki kadına pozitif ayrımcılık yapıldığını görecek ve kendini güvende hissedecektir. 

 

Orman Genel Müdürlüğü bu önerimize sıcak baktı ve destek verdi. Adıyaman İşletme Müdürlüğü de organizasyonda önemli görev üstlendi, ilk etapta üç köyde kadınların ağaç dikmesine yardımcı oldular. Köy muhtarlarını da kadınları örgütleme konusunda görevlendirdik. 

 

Bu etkinlik kapsamında bir araya geldiğimiz köylü kadınlarla aramızda sıcak esintiler oluştu diyebilirim. Hem muhtarlar hem de kadınlar son derece istekli görünüyorlardı. Kadınların yüzündeki memnuniyet, henüz yeşermemiş umut tohumları gibiydi.  

 

İşin bundan sonraki kısmını yine hayal ederek beklemeye devam edeceğiz. Bu ağaçlar büyüyecek. Meyve vermeye başlayacak. Kadınlar o meyveleri toplayıp satacak. Potansiyel fazla olursa onlara ürünlerini alıcı aracılar, komisyoncular oluşacak belki de. Ya da topladıkları ürünlerini kendileri kent pazarlarında satacaklar.

 

Mesela Adıyaman’da bir fıstık pazarı ya da menengiç pazarı ya da badem pazarı kurulabilir. İşte bunlar için yine başka yetkililerin başka imkanlar yaratması gerekir. Mesela belediye bu pazarları oluşturabilir, gelişmesine destek verebilir. Ürün bolluğu, o zaman piyasadaki yüksek fiyatları da kıracaktır. 

 

Projede başarılı bir sonuca ulaşıldığında kadınlar kendi üretimlerini yaparken bunun pazarını da oluşturacaklardır. Birer üretici konumuna girdikleri zaman kadın kooperatifleri oluşturulabilir. Kırsaldaki kadına kazanç kapısından (4K), kırsaldaki kadının kooperatifini (3K) yaratabilirler. Yani 4K projesinden 3K projesi doğabilir. 

 

Bu çalışmada;
hedefimiz, kırsaldaki kadına kazanç sağlamak iken
amacımız, kırsaldaki kadının kooperatifleşmesi sonucuna ulaşabilmektir.
Güneydoğum Derneği olarak bunun uygulayıcısı ve takipçisiyiz. Bu yazı 2830 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hamiyet Yüceses
  Hamiyet Yüceses
 • Abdullah Yüce
  Abdullah Yüce
 • Hudai Aksu
  Hudai Aksu
 • arapça
  arapça
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 1. Hamiyet Yüceses
 2. Abdullah Yüce
 3. Hudai Aksu
 4. arapça
 5. Osman Zeki Öner
 6. Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI