Bugun...


Dr. Zeki AYYILDIZ


facebook-paylasDiyabet Nedir?
Tarih: 28-05-2015 12:54:00 Güncelleme: 28-05-2015 12:54:00


Diyabet, kan şekeri yüksekliği sonucunda ortaya çıkan  bir metabolizma hastalığı olup, vücudumuzda damarın olduğu heryeri olumsuz yönde etiklemektedir.Ülkemizde yaklaşık 40 milyon diyabet vakası bulunmaktadır.

 

Vücudumuz enerji ihtiyacını ilk olarak karbonhidratlardan( şekerlerden) karşılarken, ikinci sırada yağlar ve son olarak proteinleri kullanmaktadır. Karbonhidratlar, vücutta parçalanarak kana  yine bir karbonhidrat  formu olan glukoz şeklinde geçmektedir. Oluşan glukozun enerji haline gelebilmesi için pankreastan insülin salınması gerekir. Eğer insülin salınımında yetersizliki ya da varolan insülinin etkisini gösterememesi sonucu kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) ve bunun sonucu olarak da  farklı diyabet türleri oluşmaktadır.

Gizli Şeker (Prediyabet)

Glukoz toleransı üst sınırı ile aşikar diyabet arasındaki dönem "prediyabetik dönem" olarak isimlendilir. Bu evredeki kişilerde açlık kan glukozu 100-125 mg/dl çıkmaktadır ki bu bozulmuş açlık glukozunu gösterir. Ayrıca, oral glukoz tolerans testinin 2. Saat glukoz değeri 140-199 mg/dl değerlerinde çıkar. Prediyabetten diyabete geçiş yıllar alabilmesine rağmen, en kötü tarafı kalp-damar hastalıkları riskini artırmış olmasıdır. Bu nedenle, doktorunuzla bu süreçte iletişimimi koparmamalı, ve belli aralıklarla glukoz düzeylerinizi takip etmelisiniz.

Tip 1 diyabet insülün üreten pankreas beta hücrelerinin harabiyeti sonucu vücudun insülinden yoksun olmasıdır. Dolayısıyla dışarıdan insülin enjeksiyon gerekir. Çocukluk döneminde başladığı için juvenile diyabet olarak da adlandırılır. Tüm diyabet türlerinin yaklaşık %5-10 unu oluşturan Tip 1diyabet hastalarında sıklıkla ağız kuruluğu, sürekli aç hissetme, kilo kaybı, çok sık idrara çıkmak gibi belirtiler ortaya çıkar. Olguların yarısı 15 yaşından sonra ortaya çıkar. 

 

Tip II Diyabet

Diyabet tanısı konulan vakaların %90 ını oluşturan Tip II diyabet insüline bağımlı değildir. Vücutta insülin olmasına rağmenetkili bir şekilde kullanılamamaktadır. Obezite ve  yaşam tarzına bağlı olarak gelişir. 15 yaşından önce oluşan diyabetlerin yarısını oluşturur.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Oluşan Diyabet)

Gebelerin %2-4 ünde görülen gestasyonel diyabet, bazı vakalarda doğumdan sonra ortadan kalkmaktadır. Yine de  diyabet çıkan gebelerin birer prediyabet oldukları unutulmamalı ve kontrol altında tutularak, sık sık  kan şekeri düzeylerini takip etmedirler. Özellikle ailesinde diyabet hastalığı olan bir kişi var ise bu risk daha da artacaktır.

Diyabet tedavisinde amaç, kan şekeri ve kolesterol tansiyon gibi risk faktörlerini kontrol altına alarak hastalığın oluşturabileceği komplikasyonlara fırsat vermemektir. Bu süreçte en önemli şey sabır ve kararlılık olmalıdır.

 


Bu yazı 4328 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hamiyet Yüceses
  Hamiyet Yüceses
 • Abdullah Yüce
  Abdullah Yüce
 • Hudai Aksu
  Hudai Aksu
 • arapça
  arapça
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 1. Hamiyet Yüceses
 2. Abdullah Yüce
 3. Hudai Aksu
 4. arapça
 5. Osman Zeki Öner
 6. Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI