Bugun...


Seyfullah ATÇI


facebook-paylasE-Devlet Sisteminin Ekonomiye Etkileri (1)
Tarih: 06-06-2014 14:40:00 Güncelleme: 12-07-2014 12:32:00


Yirmi birinci yüzyılın başlarında internet, mobil iletişim ve uydu teknolojilerinin gelişimi ile birlikte, internet erişim sağlayıcıları ucuzlamış, kullanıcılara ulaşımı kolaylaşmış; geleneksel iletişim araçlarının aksine bireysel ve kitlesel iletişimde daha pratik, daha ekonomik ve daha hızlı olması nedeniyle kullanıcıların öncelikli tercihi haline gelmiştir.
 
Bu sebeple iletişimin istikrarlı olarak, fiziksel ortamdan internet ortamına doğru yöneldiğini görmekteyiz. İnternet kullanımının yaygınlaşması da yine internet ortamındaki bu iletişim ağının etkinliği ve gücünü, doğru orantılı olarak arttırmıştır.
 
Bu gelişmelerin sonucu olarak öncelikle özel teşebbüsler geleneksel iş süreçlerini internet ortamına taşımaya başlamışlardır. Üretim, pazarlama, satış, satış sonrası hizmetlerin bilgi teknolojileri yoluyla sağlanması sonucunda verimlilik ve etkinlik artışı yaşanmıştır. Çünkü internet kullanımı sayesinde fiziksel zaman ve mekana duyulan bağımlılık önemli ölçüde azalmıştır.
 
Sonuç olarak meydana gelen bu değişiklikler ekonomi alanında etkili farklılıklar yaratmıştır. Dünya'da ülkeler arası sınırlar, bilgi teknolojileri uygulamaları ile aşılmıştır.
 
Yani internet ortamında yer edinen bütün şirketler, merkezi hangi ülkede bulunursa bulunsun, internet erişiminin sağlandığı her yere hizmet sunabilecek hale gelmiştir. Ekonomik hayatın büyük ölçüde internet ortamına taşınması ile yeni ekonomik yapılanma ortaya çıkmıştır. Yeni ekonomi, yeni iş modelleri ve yeni faaliyet alanları yaratmıştır.
 
Böyle bir ortamda devletlerin ekonomik hayata müdahalesi en aza indirgenmiş olup, devletler de böyle bir ekonomik yapılanmaya uyum sağlama ve yeni bir devlet yapılanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
 
Bu bağlamda, iş tanımları ve gereksinimleri 20. yüzyıla oranla önemli ölçüde değişikliğe uğramıştır.
 
Kamu kurumlarında teknolojinin etkin kullanımını zorunlu kılan hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Vatandaşların değişen ve gelişen yaşamsal beklentilerinin sürekli olarak yükselmesi,
• Kamu kurumlarının hizmet sunma maliyetinin teknolojilerin yardımı ile düşürülebilecek olması,
• Küresel rekabetin inanılmaz boyutlara ulaştığı dünya ölçeğinde sağlıklı ekonomik gelişimin önemli olduğu açıktır. Böylesine yoğun bir ortamın en önemli tacı, doğru bilgiye en çabuk biçimde ulaşabilmek, hızlı ve doğru karar verebilmesi,
• Daha tutarlı, daha etkin ve daha güvenli bir yöntem ve üretim altyapısını oluşturabilmek için, kamu verimliliğinin ve şeffaflığının arttırılmasına duyulan gereksinimlerdir.
 
Kamu kurumları, bürokratik usullerle çalışmalarından dolayı hem mali, hem de hizmetlerin sunumunda kat edilen süreç bakımından üzerlerine düşen yükü taşımakta zorlanır hale gelmektedirler. Kamu kurumlarına yükletilen görevlerin ve sunulacak hizmetlerin gerçekleştirilmesi için yürütülen kırtasiyecilik faaliyeti, hem yürütülen işlemlerin tamamlanmasında süreyi uzatmakta, hem de maliyetleri arttırmaktadır.

Kamu kurumlarının fiziksel ortamlarda, geleneksel kırtasiyecilik faaliyeti ile çalışması, daha fazla kamu personeli çalıştırılması gerekliliğine sebep olmakta ve bu da devlet kurumlarına fazladan bir yük getirmektedir. Aşağıdaki tabloda 2006-2012 yılları arasında 'Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri' kapsamında yapılan harcamalar GSYH payı üzerinden gösterilmektedir:

Tablo 1: Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmelerinde Harcamaların GSYH Payı (%)
 
 

2008

2009

2010

2011

2012

Harcamalar

23,9

28,2

26,8

24,2

25,1

Personel Giderleri

5,1

5,9

5,7

5,6

6,0

Diğer

18,7
22,3
21,1
18,6
19,1
 

Mali sebepler dışında çevresel faktörler de kamu kurumlarını güncel iletişim teknolojilerini kullandırmaya yönlendirmektedir. Günümüzde devletin görevlerini yürütürken özel sektörle daha çok etkileşim içinde olması, kamu kurumlarında denetim ve gözetim fonksiyonlarının ön plana çıkmasına neden olmakta, böylece daha etkili iletişim araçlarının kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda gelişen iletişim teknolojileri karşısında devletin de bu gelişime uyum sağlaması bir zorunluluk haline gelmektedir. Bununla birlikte internet kullanıcısı bireyler de, teknolojilerin gelişmesi neticesinde kendilerine hizmet veren kamu kurumlarından bilgi edinme ve hizmet sunumu açısından daha hızlı, daha aktif ve daha şeffaf olmalarını beklemektedir.

Ancak en önemlisi, kamu kurumlarının hizmet sunumunda daha az maliyetle çalışmalarının beklentisidir. Bunun sağlanması açısından da devletler kamu kurumlarının faaliyetlerini, günümüzde fiziksel ortama kıyasla çok daha tasarruflu hale gelen, sanal ortama taşımaları ile elde etmeye çalışmaktadırlar.

Bu bağlamda devletin sanal ortamda, bir başka deyişle, elektronik ortamda yer alması hususu E-Devlet kavramıyla tanımlanmıştır.

E-Devlet, en genel tanımıyla, politik ve yönetsel yapılar ve süreçlerde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımını ifade etmektedir.

E-Devlet,  kamu hizmetlerinin elektronik ortama taşınması faaliyetinin bir sonucu gibi gözükse de, aslında devletin elektronik ortama taşınması için bir araçtır.

Burada asıl olan devletin karar alma süreçlerinin kısaltılması ve bu bağlamda toplumun ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilen, bürokrasinin en aza indirgenmesi ile düşük mali imkânlarla işleyen bir devlet yapısı oluşturulmasıdır.
Sonuç olarak E-Devlet Uygulamaları, devletin yeniden yapılandırılması ile elde edilen yarar, maliyetlerini aşacak bir düzenlemedir diyebiliriz.

 Bu yazı 3886 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hamiyet Yüceses
  Hamiyet Yüceses
 • Abdullah Yüce
  Abdullah Yüce
 • Hudai Aksu
  Hudai Aksu
 • arapça
  arapça
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 1. Hamiyet Yüceses
 2. Abdullah Yüce
 3. Hudai Aksu
 4. arapça
 5. Osman Zeki Öner
 6. Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI