Bugun...


Şehmus ATALAY


facebook-paylasYazdığım şiir değil hasar tesbit raporudur.
Tarih: 28-05-2015 12:51:00 Güncelleme: 28-05-2015 12:51:00


Geçengün mardin sivil toplum kuruluşlarından yeşil ğurs  derneği 
Başkanı M.Emin örnek beni telefonla arayıp derneğe davet etti.
Davet amacı siyasi parti olan HDP Halkların demokrasi partisi Yöneticileri ve millet vekili Sn.pervin Buldan ile milletvekili Ada'yı Sn.Abdulhakim Daş'ın  bir istişare ve nezaket ziyaretinde bulunacaklarını söyledi 
Bu nazik davete icabet ettim.
Dernek başkanı Sn.M.Emin bey ev sahibi olarak gayet mükemmel bir şekilde masa düzenini kurup misafirleri en iyi şekilde ağırlamak için gerçekten çok çaba sarf etti.
Ortam harika misafirler geldi ev sahipleri bütün üyeler eş ve Çocuklarıyla katıldılar.
Çok güzel bir atmosferde misafirler protokol Bölümü'ne geçtiler !
Buraya dikkatinizi çekmek isterim kuyrukta sıra bekleyenlerin arasına karışarak (argoda)
Kaynak tabiri ile protokol masasına bir vatandaş oturdu adını bile söylememe gerek yok tanıyanlar bilir ev sahibinin izni olmadan direk mikrofonu eline alarak moderatörlüğünde yapmaya çalıştı yaptı diyemem çünkü milletvekili Sn. Pervin buldan ve milletvekili Ada'yı Sn.abdulhakim Daş'ın isimlerini hatta partinin bile ismini yanlış telafuz etti.
Bu kadar vurdum duymaz mikrofon ve protokol hastalığı olanlara psikolojik vakalara doktorların yapacağı teşhiste tıp dilinde hangi terimin kullanıldığını merak ediyorum.
Fakat yarın bu kişiye sorulduğunda şunu diyeceğinden hiç şüphem yoktur.
siz oraya oturmamı söylediniz diyecek. Bu tür insanlar beyinlerine protokol mikrofon ve gösteriş ,Kişiye yaranma ile kendi söylediği yalana kendisinin inanmasını programlanmıştır.
Gerçekten bu saydıklarım arızaların tıp Dilindeki karşılıklarını araştırarak sizinle paylaşmak istedim. 

Mitomani

Mitomani, kişilerde kendi söylediği yalana inanma hastalığıdır. Bu tür hastalar hatalarını örtmek için sürekli yalana başvururlar. Bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. Zaman içinde kendi vicdanlarından uzaklaşmaya başladıkça, gerçek bir varlık elde etmek amacıyla yalan söylemeye devam ederler. Çevrenizde suçluluk psikolojisiyle hareket ederek, suçunu bastırmaya çalışan kişiler vardır. Mitomani olarak adlandırılan bu durumdaki kişiler, çıkar elde etmek ya da çevresinin ilgisini çekmek içinde yalana başvururlar. Bu yapıdaki kişiler bir makamı elde etmek için bile yalan söyleyebilirler. Mitoman kişiler için yalan söylemek yaşamlarının rutin davranışı haline gelmiştir. Söylemiş oldukları yalanların ortaya çıkması durumunda, bundan herhangi bir suçluluk hissetmezler. Mitomani kişiler için yalan söylemek olağan bir davranıştır. Bu kişiler sessizliğe tahammül edemezler. Bulundukları ortamda yalan ve abartılarla birlikte konuşmaya girerler. İlk başlarda kişilerin söyledikleri yalanlar kolay anlaşılmaz. Ancak yalanların tek tek ortaya çıkmasından sonra, çevresindekiler bu yalanlara inanmamaya başlar. Bu kişiler gerçek mutluluğu yakalayamadığından, iş ve arkadaş çevrelerini sürekli değiştirirler. Yalanlarını düzeltme amaçları olmaz. Kişilerde pişmanlık mekanizması işlemez. Eğer kişiler yalanlardan sonra pişmanlık duyuyorsa, bunlar Mitomani hastası değildir.

Mitomani özellikleri nelerdir?

Bu kişiler çoğu zaman yalan söylediklerinin farkında olur, ancak bazen yalanlarına kapılabilirler. Bu yüzden sunumlarını daha etkili yaparlar. Mitomanlar hareketli ve sosyal kişilerdir. Bazen cana yakın ve sevimli bile olurlar. Fakat onun yalanlarını ortaya çıkardığınızda, agresif ve alıngan taraflarını görebilirsiniz. Bu kişilerin yalanlarında süreklilik vardır, ancak tutarlılık yoktur. Kurgular yapsalar bile, açıkları bulunmaktadır. Çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar herhangi bir süreçte ortaya çıkan mitomani, kişide yalan söylemek için güçlü bir istek oluşturur. Yalanı söylemek için ısrarcı olmak, yalan söylemek için büyük bir istek duymak mitomanlık için yeterlidir. Kişi yalan söylemekten büyük bir haz duyar, bu onun için kişisel kazançların en büyüğüdür. Bu yüzden tedavi buna uygun şekilde yapılmaktadır.  

Mitomani nasıl tedavi edilir?

Bu kişiler kendisinde bir sorun olduğunu düşünmediğinden, tedavi olmayı istemez. Bu nedenle kişilerin hastalığını genellikle yakınları ortaya çıkarır. Onları tedavi olması için ikna etmeye çalışırlar. Bunu yaparken yumuşak davranılmalı, kişi kırılmamalıdır. Tedavi sırasında psikiyatristler öncelikle hastayı tanımak ister, neden yalan söylediğini anlamak isterler. Konuşmalardan sonra güven ortamı oluştuğunda, hasta kişinin eksik duygu ve güveni yerine koyulur. Tedavinin iyi yapılması halinde, hastalığın yeniden tekrarlaması çok düşük bir olasılıktır. Tekrarlama durumunda ise hasta bunun daha kolay farkına varacak ve tedavi olmayı isteyecektir.

Mitomaniye zemin hazırlayan psikiyatrik sorunlar nelerdir?

< >Kişilik bozukluklarıNarsistik bozukluklarAsosyal kişilik yapısıÇocukluk dönemlerinde istismara uğramakHisterik kişilik yapısıDALKAVUKLUK VE YALAKALIK DİLİ
 
 
 
İnsan Bedeninde bulunan her bir organın doğuştan belirlenmiş görev ve sorumlulukları vardır. Yazılı olmamakla birlikte tüm organların bir çalışma kılavuzu da bulunmaktadır. Nasıl kullanılacağı, hangi koşullarda ne tepki vereceği, yanlış kullanım sonucunda ortaya çıkacak sorunlar bu kılavuzda belirtilmektedir. Tıpkı elektronik alet veya araçlarda olduğu gibi kullanım kılavuzu dışı kullanım veya zorlamalarda organlar da tepki vererek sahibini uyarmaktadır. 
 
Organ sahibinin anlayış kapasitesinin olup olmamasına bağlı olarak da bu tepki algılanmakta veya algılanamamaktadır. Algılayan ve zorlamadan vazgeçen kişi organlarını kurtarırken algılayamayanlar ise organlarını, bazı durumlarda ise organları ile birlikte kişiliğini de kaybetmektedir. 
 
Asıl sorun bu noktada başlamaktadır. Yakın bir zamana kadar pek çok insan, bedeninde ortaya çıkan belirtilerin nedeninin kendi bedensel hastalığı olduğunu düşünülmekteydi. Son yıllarda görülmektedir ki çevremizde oluşan bireysel veya toplumsal olaylar da bedenimizi etkilemekte, bedenimiz bu etkenlerin etkisi altında belirti vermektedir.
Bu Yazımı okuyanlar Sakın üzülmesin herhangi birini üzmek için yazmadım fakat herkes toplum içinde başkalarının haklarına SAYGI göstermeli davet edilmediği bir masaya veya sofraya oturmamalı.
Evet sonuç olarak Yazdığım şiir değil hasar tespit Raporudur.
Hoşçakalın 


Bu yazı 9509 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hamiyet Yüceses
  Hamiyet Yüceses
 • Abdullah Yüce
  Abdullah Yüce
 • Hudai Aksu
  Hudai Aksu
 • arapça
  arapça
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 1. Hamiyet Yüceses
 2. Abdullah Yüce
 3. Hudai Aksu
 4. arapça
 5. Osman Zeki Öner
 6. Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI