Bugun...


Doğan METE


facebook-paylasNE MUTLU..
Tarih: 22-09-2015 11:00:00 Güncelleme: 22-09-2015 11:00:00


~~
 Yazmaya değer bir şeyler gerekir yazıyı yazana , insanın içinden kelimeler umutla birlikte dökülmesi gerekir. Ölümden bahsederken , yaşamanın keyfini , güzelliğini hep içinde hissetmesi gerekir kalem sahibi . Fakat son 5 aydır ülkemin ekranlarında ölümden , yıkımdan , zulümden , gözyaşından başka hiç birşey yok.
Ne yazık ki bu durum insanda geleceğe dair bir umut bırakmıyor. Özellikle son bir aydır sadece ölüm haberlerine uyanıyoruz. Heryerde bir kan kokusu, her köşede ağlayan bir şehit anası , şehit babası var artık. Her haber kuşağı bizlere en az iki tane cenaze evi izletiyor  Ne yazık ki seçimle gelmiş diktatör ,  Recep Tayyip Erdoğan , utanmadan , sıkılmadan bir şehit cenazesinde ‘’Ne mutlu Şehit Ailesine’’ cümlesini kurabiliyor. Ve biz bu adama aval aval bakmaktan , onu utanmadan seyretmekten başka hiç birşey yapmıyoruz.
 Bununla birlikte şehit cenazelerini izleyen vatan sevdalısı kardeşlerim ,klavyelerinin başından silahların susmasını isteyeceklerine ağızlarından tükürükler saça saça , bütün Kürtlerin öldürülmesi gerektiğini , devlete kalkan elin kırılacağını ve bunun gibi yersiz , anlamsız cümleler kurmaya devam ediyor.
 Bu ölümlerin kapınızın önünden her gün geçen selamlaştığınız yada yüzüne bile bakmadığınız , farketmediğiniz ama yine de o kapının önünden geçen insanlara ait olduğunun ne zaman farkına varacaksınız?
 Hayat ufak bir çarpışmadan ibarettir .  Bazen hiç önemli olmayan bir köşe başında gördüğümüz ve tanıtığımız biri hayatımızın en önemli insanı haline gelebilir.
 Geçtiğimiz  hafta  Midyattan bir polis cenazesi memleketine gönderildi. Ve aynı hafta Nusaybinden Midyatlı bir gerilla cenazesi geldi .
 Öldürülen polis Abdullah Ümit Sercan  ile gerilla Havzullah Doğan  bir cuma namazında Midyat Ulu Camii’ de aynı safta namaz kılmadığını söyleyebilirmisiniz ?
Bu iki genç insanın aynı kahvede aynı futbol takımına tezahürat yapıp , attıkları golde kucaklaşmadıklarını söyleyebilirmisiniz?
 Dinledikleri bir Ahmet Kaya türküsünde hüzünlenmediklerini , Edip Akbayram’ın ‘Aldırma gönül ‘ şarkısında aynı buruk his düşmedimi sizce yüreklerine.
Peki bu ihtimaller ortadayken ve biz tamda bu gerçekliğin içinde hayatımıza devam ederken hangi savaşın içinde katlediliyor çocuklarımız ?
 Bu kirli bir savaş dostlarım. Bu savaşta kazanan yada kaybeden yok . Bu savaşta şehit yada ölü ele geçirilen terrorist yok.
Bu topraklar , bir adamın hırsına kurban gidecek topraklar değil. Bu topraklarda yüzyıllardır beraber yaşamış halklar  ve bu halkları katletmek adına savaşlar yaratmış firavunlar var.
Sadece biz yaralanıyoruz. Sadece biz ağlıyoruz . Sadece biz ölüyoruz. Ölen yine bizim çocuğumuz , bizim kardeşimiz.
 
 
Onlar kendi çocuklarını askere bile göndermeden , sizlere çocuklarınızın ne kadar güzel öldüğünü ve daha da güzel ölebileceklerinin ,bunun vatan için kutsal olduğunun açıklamasını yapıyorlar .
 Onlar sizin bir ayda kazandığınız paraya karşılık olan altın varaklı bardaklarda su içerken sizlere içinde bulunduğunuz fakirliğin Allaha ne kadar yakın olduğu hakkında methiyeler diziyor.
Bugün ölen çocukların her biri muktedir sarayında daha keyifle otursun , bize kaç çocuk yapmamız gerektiğini söylesin, hangi filmi izleyelim , hangi kitabı okuyalım , hangi TV kanalından haberleri izleyelim hangi gazeteyi okuyalım ona karar versin diye öldü .
 
Ve üzgünüm dostlarım hiç biri şehit değil. Onlar bizim ölü kardeşlerimiz. Onlar bizim zengin topraklarımızın fakir ölüleri . Hepsi bir gecekondu mahallesinde , çamurlara bata çıka omuzlardan çıktı. O çamurlu yolları daha once de görmedik mi dostlarım. Soma da , Ermenekte , Sivasta , Çorumda , Antalyada , Mardinde  , Edirnede , Şırnakta da gördük dostlar o ölü bedenleri , o kırmızı plakalı araçların kaçışını görmediniz mi ? Hatırlayın . O ölüler di hep babası memur , hep babası işçi ve köylü .
 
Bu ülke toprakları için savaşını bir kez yaptı , ve o savaşta binlerce çocuğunu bugün ki toprakları için feda etti.
 
Ne Mutlu Kurtuluş Savaşında omuz omuza toprak için can veren Türk ve Kürt gençlerine .
Ne Mutlu Kurtuluş Savaşında cepheye silah taşıyan Alevi analara ,
Ne Mutlu Kurtuluş Savaşında şehitlerini sessiz sedasız toprağa gömen Türkiye halklarına.
 
 
Vicdanı ve aklı hür olan her vatan evladı bilmelidir ki bu savaş bizim savaşımız değil.
 
 
Saygı ve seygiyle…

 Bu yazı 1242 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hamiyet Yüceses
  Hamiyet Yüceses
 • Abdullah Yüce
  Abdullah Yüce
 • Hudai Aksu
  Hudai Aksu
 • arapça
  arapça
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 1. Hamiyet Yüceses
 2. Abdullah Yüce
 3. Hudai Aksu
 4. arapça
 5. Osman Zeki Öner
 6. Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI